סוכות

סוכות:

כולנו מכירים את השיר האייקוני "שלומית בונה סוכה", אבל אי פעם עצרתם לחשוב למה היא בונה סוכה? מהו חג סוכות בכלל?

סוכות הוא האחרון לשלושת הרגלים. החג מתחיל בחמישה עשר בחודש תשרי ונמשך שבעה ימים.

המאפיין המרכזי של החג הוא הישיבה בסוכה: "בַּסֻּכֹּת תֵּשְׁבוּ, שִׁבְעַת יָמִים; כָּל-הָאֶזְרָח, בְּיִשְׂרָאֵל, יֵשְׁבוּ, בַּסֻּכֹּת. לְמַעַן, יֵדְעוּ דֹרֹתֵיכֶם, כִּי בַסֻּכּוֹת הוֹשַׁבְתִּי אֶת-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, בְּהוֹצִיאִי אוֹתָם מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם" (ויקרא כ"ג, מ"ב-מ"ג). הסוכה מהווה דירת ארעי (זמנית) פשוטה, אשר תקרתה סכך וקירותיה בדים או לוחות עץ, המסמלת את אורח החיים של בני ישראל בתקופת הנדודים במדבר, לאחר יציאת מצרים. במהלך החג נהוג לגור בסוכה הנבנית בסמוך לבית המשפחה – לשהות, לאכול וללון בה. מקבלים בה אורחים (אושפיזין) ומקיימים התרחשויות חברתיות שונות.

במהלך החג מברכים על ארבעת המינים – אתרוג, לולב, הדס וערבה: "וּלְקַחְתֶּם לָכֶם בַּיּוֹם הָרִאשׁוֹן, פְּרִי עֵץ הָדָר כַּפֹּת תְּמָרִים, וַעֲנַף עֵץ-עָבֹת, וְעַרְבֵי-נָחַל; וּשְׂמַחְתֶּם, לִפְנֵי יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם–שִׁבְעַת יָמִים"(ויקרא כ"ג, מ'). תפקידם של ארבעת המינים הוא להזכיר את הקשר של החג לטבע ולעבודת האדמה אך ברבות השנים הטעינה אותם המסורת היהודית במשמעויות רוחניות עמוקות.

סוכות הוא חג האסיף: "חַג הַסֻּכֹּת תַּעֲשֶׂה לְךָ, שִׁבְעַת יָמִים:  בְּאָסְפְּךָ–מִגָּרְנְךָ, וּמִיִּקְבֶךָ.  וְשָׂמַחְתָּ, בְּחַגֶּךָ:  אַתָּה וּבִנְךָ וּבִתֶּךָ, וְעַבְדְּךָ וַאֲמָתֶךָ, וְהַלֵּוִי וְהַגֵּר וְהַיָּתוֹם וְהָאַלְמָנָה, אֲשֶׁר בִּשְׁעָרֶיךָ" (דברים ט"ז, י"ג-י"ד). בתקופה זו של השנה, סיום הקיץ, אוסף החקלאי את יבולו ומציין את סיום השנה החקלאית. עם סיום האסיף הוא פותח שנה חקלאית חדשה ומצפה לגשם. תפילת הגשם היא מסימניו ומנהגיו המובהקים של החג הזה, אשר נטוע היטב בתוך הויה חקלאית של עם אשר עובד את אדמתו.

רוצים לחגוג את חג סוכות עם הקהילה שלכם?

הנה כמה רעיונות:

מערכים לסוכות – מנכון השיטים

סוכות – הלו"ז העברי

סוכות – בית אבי חי

פעילות קבוצתית לסוכות בנושא בית – מסע (עברית)

פעילות קבוצתית לסוכות בנושא בית – מסע (אנגלית)

פעילות קבוצתית לסוכות בנושא בית – מסע (ספרדית)

עיצובים לסוכות בסטודיו הוירטואלי של דב אברהמסון

פעילות – סוכות ומים בישראל (אנגלית)

שלומית בונה סוכה מתורגם

אושפיזין ישראלים

בינגו סוכות

מצגת על אירוח בדתות השונות- לכבוד סוכות (איה עדות)

אורחים בסוכה – 7 לימודים קצרים – 929

רעיונות לפעילויות – סוכות

האם תרצו לראות עוד תכנים כאלו?
כןלא
TalPress פיתוח אתרים בוורדפרס

שלום אורח.ת!